Pojęcie – POMNIK PRZYRODY
Pojęcie pomnika przyrody zostało stworzone przez Aleksandra Humboldta (1769-1858), profesora Uniwersytetu Berlińskiego. Trafne porównanie wartości „zabytku przyrody” do pomników architektury lub sztuki i wielki autorytet Humboldta, przyczyniły się do szybkiego uznania celowości i spopularyzowania tej formy ochrony przyrody.
Aktualnym aktem prawnym poddającym pod ochronę drzewa pomnikowe jest ustawa o ochronie przyrody
z dnia 16 października 1991 r. z późniejszymi zmianami. Pomnik przyrody jest jedną z czterech form ochrony indywidualnej przewidzianych przez ustawę. Istotą ochrony jest wyłączenie chronionego obiektu spod oddziaływania człowieka, w sensie jego gospodarczego użytkowania. Wśród celów i motywów ochrony drzew pomnikowych należy wymienić:
1. ochronę drzew jako zabytków przyrody będących jednocześnie zabytkami kultury: są to pojedyncze drzewa, niekiedy grupy stanowiące funkcjonalno-kompozycyjną całość z zabytkowymi budowlami, podobnie jak drzewa i drzewostany zabytkowych założeń pałacowo-ogrodowych,
2. ochronę drzew jako obiektów naukowych,
3. ochronę drzew ze względów historycznych, tj. drzew rosnących w miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi,
4. ochronę drzew ze względów estetycznych, przy czym znaczenie estetyczne drzew jest dwojakie, tzn. podkreślają piękno układów urbanistycznych i same w sobie stanowią niezastąpiony element dekoracyjny,
5. ochronę drzew ze względów ekologicznych.
Obok prawnej ochrony, drzewa pomnikowe w miastach wymagają systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnowanie drzew obejmuje nie tylko zabiegi zmierzające do poprawy warunków siedliskowych, lecz także zabiegi terapeutyczne z chirurgicznymi włącznie.
Gorzów może poszczycić się pokaźną liczbą drzew uznanych przez władze wojewódzkie i miejskie za pomniki przyrody.
Pierwsze akty prawne poddające drzewa ochronie w postaci pomników przyrody to decyzje Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze z 1966 r. Aktualnie w granicach administracyjnych miasta uznanych jest 188 drzew pomnikowych. Są to 44 obiekty, w tym 11 grup drzew jednogatunkowych. Jak wynika z zestawienia (Tabela IX.1.1.), najwięcej drzew pomnikowych w mieście stanowią gatunki, które od zarania dziejów cieszyły się uznaniem i szacunkiem człowieka.
Źródło: http://www.vitaklub.pl/ginko-biloba/